Ev sahibi zam hakkı 2019

Yeni kanun gereği ev sahibi zam hakkını ÜFE ile sınırlamakta. Bu yeni uygulama ile beraber kira artışlarında enflasyon oranları ele alınacak. İşte detaylar…

Ev sahibi zam hakkı nedir?

Ev sahipleri zam hakkını ÜFE oranları ile doğru kurmalıdır. Kira artış oranlarının ÜFE’ye göre olması gerekiyor. 1 Temmuz 2012 yılında yürürlüğe giren bu durum ile yeni borçlar kanunu kapsamında kira artış oranlarının ise enflasyon oranlarına göre olması gerektiği ifade edildi.

Ev sahipleri zam haklarını bu düzenleme ile doğru şekilde kuruyor. Daha önceden ev sahipleri ile kiracıların tartışmalara neden olan zam oranları artık her ay ÜFE oranlarına göre yapılacak. Böylelikle hem kiracı hemde ev sahipleri arasında bir anlaşmazlık olmuyor!

ÜFE oranı nedir?

Gayrimenkul piyasasında kira zamları TÜİK tarafından açıklanmış olan 12 aylık ÜFE artışına göre hesaplanmakta. Sizlerinde kira sözleşme süreleriniz doluyorsa, kira artış oranına 2019 Haziran ayı enflasyon oranlarına bakmanız gerekiyor.

Dövizde ev sahibi zam hakkı nedir?

Gayrimenkulü dolar ve euro gibi birçok doviz cinsi üzerinden kiralayıp oturduysanız eğer, ÜFE rakamlarına gerek yok. Çünkü kurlarda kiralara 5 yıl kadar önceden zam yapma durumu söz konusu değil. Kiracılar ancak 5 yıl sonra zamlı kira ödeyebilir.


 Eklenme Tarihi:  Haziran 13, 2019
 Okunma Sayısı:  2974
" Yeni Nesil Gayrimenkul Platformu "
Bize Yazın

ONLİNE
BİZE YAZIN

sıfır ev logo SIFIREV.COM © 2023
Tüm hakları saklıdır

Bize Ulaşın
0850 470 17 70

Mail Adresimiz
info@sifirev.com

Sosyal Medya
Hesaplarımız